Conference Award Winners
 

GCCF 2016 Recipient Agency
Friend of Children and Families Judge Render M.  Heard Tifton Judicial Circuit Juvenile Judge
Forster Parent(s) Andrew and Lanell Wilkin Bloom 
Individual or Youth Jody Middlebrooks
Quinesha Oliver
Julian Rockett
DaVine Weaver
MAAC
Teen Parent Connection
Childrens Voice: CASA
Teen Parent Connection
Juvenile Court Attorney  Joel Bentley, Jr.  SAAG for Upson County
Outstanding Agency Multi-Agency Alliance for Children
Distinguished Service Mary Margaret Oliver
Outstanding Social Services Eddie Bennett
Monica Woodring
Oconee County DFCS
MAAC
Leadership Gayel Weber Polk County DFCS
Eugene Calhoun Mike Angstadt Twin Cedars
Gail Bayes Doug Mead Georgia Agape
GCCF 2015 Recipient Agency
Friend of Children and Families Olga Phillips CASA
Foster Parents Award Adam & Whitney Rodes DFCS
Spencer & Karen Doyle Goshen Valley Boys Ranch
Individual/Youth Award Chisom "Chi-Chi" Lenujoke MAAC
Derick Lenoard The Orange Duggle Bag Initiative
Sijeria Parks MAAC
Tori King & Lauren Ragland MAAC
Juvenile Court Attorney of the Year Darice Good
Stephanie Zaic
Outstanding Agency Award Northstar Psychological Service
Distinguished Service Award Senator Renee Unterman
Outstanding Service Award Kelvin and Jill Thompson Christian City - The Children's Village
Donna Gordon DFCS - North District
Clifford Gavin DFCS - Metro District
Shannon Stokes DFCS - South District
Leadership Award Judge Peggy Walker
Eugene Calhoun Lifetime Achievement Award James Harper Georgia Baptist Children's Homes and Family Ministries
Gail Bayes Vision for Children Award Sandy Corbin MAAC
GCCF 2014 Recipient Agency
Friend of Children and Families Heather Stray CASA
Foster Parent Award Kevin and Teena Donnell -  O'Neil and Rosa Young Georgia Agape  - Chatham County DFCS
Individual/Youth Award Jody Middlebrooks -  Antoinettte Rucker Carroll County DFCS - Georgia Youth Opportunities Initiative
Juvenile Court Attorney of the Year Jawara Mars Fulton County Juvenile Court
Outstanding agency Award Children's Voice:CASA, inc. 
Distinguished Service Award Representative Andrew J. Welch
Outstanding Social Service Award, Public Agency Shenica Hunter Clarke County DFCS
Outstanding Social Service Award, Private Agency Debbie Stewart Phoenix Resource Center
Leadership Award Christopher French Northside Psychological
Eugene Calhoun lifetime Achievement Awards Teresa Stoker Hillside
Gail Bayes Vision for Children Award Michelle Barclay The Barton Center

GCCF 2013

Recipient

Agency

Friend of Children and Families Representative Wendell Willard
Foster Family and Youth Award Lilah Evans

Outstanding Agency

 Hillside

 

Distinguished Service Representative Katie Dempsey

Outstanding Social Service Public

Robert (Bob) Brown

DFCS Region 6

Outstanding Social Service Private

Dr. Jeff Lawrence

The Methodist Homes for Children and Youth

Leadership Award

Dr. Tom Ford

Lookout Mountain Community Services

Eugene Calhoun Lifetime Achievement Russ Hardin

Gail Bayes Vision for Children Award

Cindy Simpson

 CHRIS Kids

GCCF 2012

Recipient

Agency

Outstanding Agency

 The Center for Children & Young Adults

 

"Juvenile Court Attorney of the Year"

 Linda Pace

 

Outstanding Social Service Public

Danielle Schiffbauer

Haralson DFCS

Outstanding Social Service Private

Sara Bess Hudson

MAAC

Legislator of the Year

Amos Amerson

 

"Leadership Award"

C. Anthony Wardlaw

TWI Counseling

Gail Bayes Vision for Children Award

Kathleen Dumitrescu

 

Public Servant

Honorable Sheri Roberts

 

GCCF 2011 Recipient Agency
Outstanding Agency CHRIS Kids
"Juvenile Court Attorney of the Year"
Outstanding Social Service Public Sherry Kimball DFCS
Outstanding Social Service Private Jenni Caruso

Northside Psychological Services

"Friends of Children and Families Volunteer Award" Wednesday's Child
"Leadership Award" Sally Buchanan Creative Community Services

Eugene Calhoun Lifetime Achievement Award

Peggy L. Baird Families First
Gail Bayes Vision for Children Award Kaffie McCullough

Juvenile Justice Fund

GCCF 2010 Recipient Agency
Outstanding Agency SafePath Children’s Advocacy Center, Inc. 
"Juvenile Court Attorney of the Year" J. Michael Love
Outstanding Social Service Andre Blanchard MAAC
"Public Servant of the Year"
B. J. Walker
DHS
Distinguished Service Stan Jones
"Friends of Children and Families Volunteer Award" David Danley Creative Community Services
"Leadership Award" Frank Berry

Eugene Calhoun Lifetime Achievement Award

Beth Tillman Georgia Sheriff's Youth Home
Gail Bayes Vision for Children Award Kathy Herren DHS

GAHSC 2009 Awards

Recipient

Agency

Outstanding Agency KIDSNET of Rockdale County
Agency Social Services Christopher Dwy Carroll County DFCS
Outstanding Leadership Mike Angstadt Twin Cedars
Outstanding Volunteer Betsy Clark Georgia Sheriffs Youth Home
Distinguished Service Mark Butler, Legislator of the Year Georgia General Assembly
Outstanding Agency Board Member Sally Rosser CFC
The Gail Bayes Vision for Children Mary Margaret Oliver Georgia House of Representatives
The Eugene Calhoun Lifetime Achievement Gordon Johnson Neighbor to Family

CPC 2009 Award Recipient Agency
Case Manager of the year Yolanda Parker
Volunteer Carol Bartlett
Friend of Child
Friend of Child Michael Langford
Leadership  Patricia P. Stone
Public Servant
Supervisor Lisa T. Giles

CFC 2008 Awards

Recipient

Agency

Outstanding Agency Award

Odyssey Family Counseling Center

Agency Social Services Award Karen Cramer GA HOPE
Outstanding Leadership Award Gerrilyn Levy Families First
Outstanding Volunteer Award Kay and Walter Fife Georgia AGAPE
Distinguished Service Award Pete Colbenson Children and Youth Coordinating Council
Outstanding Agency Board Member Award Scott Sterling The Vashti Center, Inc.
The Gail Bayes Vision for Children Award Elaine DeCostanzo
The Eugene Calhoun Lifetime Achievement Award Steve Rumford The Methodist Home for Children and Youth

CPC 2008 Award Recipient Agency
"Case Manager of the Year" Willie Ford DJJ
"Juvenile Court Attorney of the Year" Debra Stone Gwinnett County GAL Office
"Supervisor of the Year" Jeanie R. Collins Wilkes/Lincoln County DFCS
"Public Servant of the Year" Tom Rawlings Office of the Child Advocate
"Volunteer of the Year" Andy Barclay Barton Law Clinic of Emory
"Friends of Children Award" Tyronda Minter Community Foundation of Greater Atlanta
"Leadership Award" Pierluigi Mancini CETPA, Inc

GAHSC 2007 Awards

Recipient

Agency

Outstanding Agency Award The Methodist Home for Children and Youth
Agency Board Member Award Robert Mahan Georgia AGAPE
Outstanding Administrator Award Melanie Dallas Goshen Valley Boys Ranch
Eugene Calhoun "Lifetime Achievement" not awarded
Gail Bayes “Vision for Children” Award Dee Simms Georgia Office of the Child Advocate
Legislator of the Year Jan Jones
Child Care Worker Award Hariot Haynes Georgia Industrial Children's Home
Outstanding Manager Award Vicky Nipper McClention Lutheran Services of Georgia
Outstanding Volunteer Alton Conway Mountain Top Boy's Home

CPC 2007 Award Recipient Agency
CM of the year Marks, Michael Fayette County DJJ
Volunteer Battle, Willie Men Making a Difference
Friend of Child Ewald, Rachel Foster Care Support Foundation
Friend of Child Shieh, Janice Augusta RYDC
Leadership  Teske, Steven Clayton County Juvenile Court
Public Servant Sumner, John B Cherokee County Juvenile Court
Supervisor Burton, Dianne Families First

GAHSC 2006 Awards

Recipient

Agency

Agency of the Year Elks Aidmore Children's Center
Agency Board Member J. Russell Litford Methodist Home for Children and Youth
Administrator of the Year Ralph Comerford The Vashti Center
Eugene Calhoun "Lifetime Achievement"
Gail Bayes “Vision for Children” Awards Phil Kouns Rainbow House Emergency Shelter
Legislators of the Year Dan Moody State Senator District 56
Legislators of the Year
 
Brooks P. Coleman, Jr. Representative House District 97
Social Service Worker of the Year Andre Blanchard The Bridge, Inc.
Supervisor of the Year Award Vickey Hale Elks Aidmore Children's Center
Volunteer of the Year Lynda Miller The Bridge, Inc.

CPC 2006 Awards Recipient Agency
"Case Manager of the Year" Mary Edith Bush Early County DFCS
"Juvenile Court Attorney of the Year" Tammie Griner Pike County DFCS
"Supervisor of the Year" Pat Granger DeKalb DFCS
"Public Servant of the Year" not awarded
"Volunteer of the Year" Jill Hesterlee Presbyterian Church Safe Havens Supervised Visitation Program
"Friends of Children Award" Dr. Jody S. Tarleton Georgia DJJ
"Leadership Award" Honorable Sammy Jones Juvenile Court of Fulton County

GAHSC 2005 Awards

Recipient

Agency

Agency of the Year Twin Cedars
Agency Board Member of the Year Melanie Williams Fledglings
Administrator of the Year Twilynn Jourdain-Smith The Bridge
Eugene Calhoun "Lifetime Achievement" Pam McKay Flowering Branch Emergency Shelter
Gail Bayes “Vision for Children” Awards Anne McLaughlin Georgia Parent Support Network
Legislators of the Year
 
Representative Jeff Brown District 69
Social Service Worker of the Year Pamela Wright Creative Community Services
Supervisor of the Year Award Stephanie Bishop-Collum Inner Harbour
Volunteer of the Year Dr. Bill and Debbe Furey St. Mary's Home

CPC 2005 Awards Recipient Agency
"Case Manager of the Year" Tammie McGill Terrell County DFCS
"SAAG of the Year" Joseph T. Justice
"Supervisor of the Year" Linda Gordon
"Public Service Award" Sandra Miller Paulding County Juvenile Court
"Volunteer of the Year" Emily Cole
"Friends of Children Award" Robin Stewart DeKalb DFCS
"Attorney Child Advocate of the Year" Amy Howell DJJ
"Leadership Award" Laura Moore Dream House for Medically Fragile Children

GAHSC 2004 Awards

Recipient

Agency

Agency of Year Emily Acker, Executive Director Multi-Agency Alliance for Children
 
Administrator of the Year Thomas Russell, LCSW, LMFT The Bridge
Child Care Worker of the Year Ronnie Eckert
 
Good Shepherd Therapeutic Center
Eugene Calhoun "Lifetime Achievement" Sue Smith Georgia Parent Support Network, Inc.
Gail Bayes “Vision for Children” Awards Doug Joiner The Bridge
 
Legislators of the Year Rep. Judy Manning
 
Legislators of the Year
 
David Graves
Social Service Worker of the Year Michael Frazier The Bridge
Supervisor of the Year Award Jane Garman United Methodist Children’s Home (Decatur)
Volunteer of the Year Johnny Jennings
 
Georgia Baptist Children’s Homes and Family Ministries, Inc.

CPC 2004 Awards Recipient Agency
"Case Manager of the Year" Cathy Rowan Barrow Co. DJJ
"SAAG of the Year" Andrea Moldovan Douglas Co.
"Supervisor of the Year" Doris "Micki" Smith DFCS Region II
"Public Servant of the Year" Bob Keller Clayton Co. District Attorney
"Volunteer of the Year" Pastor Victoria Evans Trust and Obey Outreach Full Gospel Church
"Friends of Children Award" Kay Harkness Christian City Home for Children
"Outstanding Attorney Child Advocate" Darrell R. Caudill, Jr. Cherokee Co. Juvenile Court
"Leadership Award" Kathy Herren Dekalb Co. DFCS

GAHSC 2003 Awards

Recipient

Agency

Agency Georgia Support Parent Network
Board Member Dow N. "Kip" Kirkpatrick Chris Homes, Inc.
Child Care Worker Loretta Holland Anne Elizabeth Shepherd Home-Twin Cedars Youth Services
Eugene Calhoun "Life Achievement" Johnny Wilkes Good Shepherd Therapeutic Center
Gail Bayes "Vision for Children" Ada Cornwell Georgia Baptist Children's Home and Family Ministries
Social Worker Melody King Inner Harbour
Supervisor Janine Russell Creative Community Services
Volunteer Jeannette Jordan GAHSC Volunteer

CPC 2003 Awards Recipient Agency
"Case Manager of the Year" Rose Chambers Jones Co. DFCS
"SAAG of the Year" Jim Chamberlin DFCS Region XII
"Supervisor of the Year" Susan Boggs Pike Co. DFCS
"Public Servant of the Year" Judge Michelle Vaughan Juvenile Court Judge, Enotah Circuit
"Volunteer of the Year" Diana Smith Enotah CASA
"Friends of Children Award" Joni Cunningham Liberty Co. DFCS
"Outstanding Attorney Child Advocate" Atiya Mosly Private Practice
"Leadership Award" Becky Rumer Our House

GAHSC 2002 Awards

Recipient

Agency

Child Care Worker Tracie Roberson Elks Aidmore
Eugene Calhoun "Life Achievement" Malinda Kogerma Inner Harbour
Gail Bayes "Vision for Children" Sally Buchanan Creative Community Services
Social Worker Heather Rowles Creative Community Services
Volunteer Daneise Archer Advocates for Bartow's Children

CPC 2002 Awards Recipient Agency
"Supervisor of the Year" Ernest Manigault Chatham Co. DFCS
"Volunteer of the Year" Susan Allison Celebration of Excellence
"Friends of Children Award" Anthony Smith Laurel Heights Hospital
"Outstanding Attorney Child Advocate" Robert D. Wilson Muscogee County
"Leadership Award" Elizabeth M. Chadwick Devereux Georgia Treatment Network
"Placement Worker of the Year" Ruth Reid Carroll Co. DFCS
Special Assistant Attorney General of the Year John Robert Coleman, Jr.
Judge of the Year Judge Robin Nash DeKalb County Juvenile Court
Legislator of the Year Senator Michael S. Meyer Von Bremen 12th District - Albany

GAHSC 2001 Awards

Recipient

Agency

Administrator James Harper Georgia Baptist Children's Homes and Family Ministries
Agency Creative Community Services
Board Member Richard (Dick) Peden Georgia Baptist Childrens Homes and Family Ministries
Child Care Worker Derren Burse CHRIS Homes
Eugene Calhoun "Life Achievement" St. Mary's Home
Gail Bayes "Vision for Children" Normer Adams GAHSC
Legislator Nadine Thomas
Journalist Ron Martz Atlanta Journal/Constitution
Social Worker Nakita Jordan Georgia Sheriffs Youth Homes
Volunteer Christopher Piper Murphy Harpst

CPC 2001 Awards Recipient Agency
"Case Manager of the Year" Elsie Matthews Clayton Co.
"Public Servant of the Year" Judge Peggy Walker Douglas Co.
"Leadership Award" Rep. Georganna T. Sinkfield District 57, Atlanta

GAHSC 2000 Awards

Recipient

Agency

Administrator Carol McCarty Georgia Baptist Children's Homes and Family Ministries
Agency Inner Harbour Hospital
Board Member Sybil Wermert Creative Community Services
Child Care Worker Patrice Thurman Methodist Home for Children, Macon
Eugene Calhoun "Life Achievement" Beverly C. Cochran United Methodist Children's Home, Decatur
Gail Bayes "Vision for Children" Barry Kerr Morningstar Baptist Treatment
Legislator Senator Mike Polak, District 42, DeKalb
Social Worker Molly Dugan CHRIS Homes
Volunteer Grace Duke Christian City

GAHSC 1999 Awards

Recipient

Agency

Administrator Sally Buchanan Creative Community Services
Agency Georgia Children's Home
Board Member Anthony Whitehurst KidsPeace
Child Care Worker

Child Care Worker

Amy Sue Whipple

Kim McGhee

Twin Cedars

Methodist Home

Eugene Calhoun "Life Achievement" Phil Kouns Rainbow House
Gail Bayes "Vision for Children" Mike Angstadt Twin Cedars Youth Services
Legislator Rep. Ron Dodson, Clayton County
Social Worker Jennifer Bower Creative Community Services
Volunteer

Volunteer

Cindy Hart

Les Linebaugh

CHRIS Homes

Methodist Home, Macon

GAHSC 1998 Awards

Recipient

Agency

Administrator Kathy Colbenson CHRIS Homes
Agency Georgia Baptist Children's Homes

CHRIS Homes

Board Member Debra Gomez Georgia Children's Homes
Child Care Worker Becci Hughes CHRIS Homes
Eugene Calhoun "Life Achievement" Hazel Grady Georgia Baptist Children's Homes
Gail Bayes "Vision for Children" Steve Rumford Methodist Home for Children and Youth
Legislator Senator Nathan Deal
Social Worker Judy Tott Methodist Home for Children and Youth, Macon

GAHSC 1997 Awards

Recipient

Agency

Administrator Sister Mary Alvin Seubott Saint Mary's Home
Board Member Andy Kain CHRIS Homes
Child Care Worker Coach Harace Scandrick Saint Mary's Home
Eugene Calhoun "Life Achievement" Dziko Emu CHRIS Homes
Gail Bayes "Vision for Children" Gwen Skinner Department of Juvenile Justice
Legislator Rep. Georganna Sinkfield, Fulton
Social Worker Sally Sims Georgia Baptist Children's Homes
Volunteer Andy Barclay GAHSC

GAHSC 1996 Awards

Recipient

Agency

Administrator Debbie Relyea Georgia Baptist Children's Homes and Family Ministries
Agency CHRIS Homes
Board Member Glenn Davis Carpenter's Way Ranch
Child Care Worker Clyde & Sarah Moore Christina City Children's Home
Eugene Calhoun "Life Achievement" Sister Theresa Mary Sumner Saint Mary's Home
Gail Bayes "Vision for Children" Michael Thurmond Department of Human Resources
Legislator Senator Mike Polak, District 42, DeKalb
Social Worker Amelia Haley Methodist Home, Macon

GAHSC 1995 Awards

Recipient

Agency

Administrator Abe Wilkinson Elks Aidmore Children's Center
Agency Twin Cedars Youth Services
Board Member Edward Hixon Elks Aidmore Children's Center
Child Care Worker Ruth & Ken VanZandt Murphy-Harpst-Vashti
Eugene Calhoun "Life Achievement" Cecil Cornwell Georgia Baptist Children's Homes
Gail Bayes "Vision for Children" Bill Hancock Carpenter's Way Ranch
Legislator Rep. Sharon Trense, N. Fulton
Social Worker Dewanda Burt CHRIS Homes

GAHSC 1994 Awards

Recipient

Agency

Administrator Joanne Simmons Murphy-Harpst-Vashti
Agency Methodist Home, Macon
Board Member Roger Willis Gwinnett Children's Shelter
Child Care Worker Gene & Irene Evans
Eugene Calhoun "Life Achievement" Olivette Allison Carrie Steele-Pitts Home
Legislator Speaker Tom Murphy House of Representatives
Social Worker Mike LaChapelle United Methodist Children's Home, Decatur